In: Kuidas ehitada?

Sauna ehitus - millist materjali kasutada?

Sauna ehitus on väljakutsuv projekt, ent detailselt läbimõeldes ja piisavalt eeltööd tehes saab sauna ehitusega hakkama ning tulemus jääb just selline nagu lootsid.

Hea saun valmib, kui võtad arvesse kõik need 5 punkti:

1. Sauna ehitusmaterjal

2. Läbimõeldud ruumilahendus (kerise ja lava paigutus)

3. Leiliruumi kubatuurile ja iseärale vastav keris

4. Korralik ventilatsioon

5. Valguslahendus

1. MILLIST PUITMATERJALI SAUNAS KASUTADA?

Nii vanemas kui ka tänapäevases saunaehituses on eelistatuim materjal puit. Lisandunud on mõned vastupidavamad ja kergemini hooldatavad viimistlus- ja ehitusmaterjalid. Sauna leiliruumis on enamlevinud viimistlusmaterjaliks sauna sisevoodrilaud. Lava ja muud sauna puitpinnad on tavaliselt hööveldatud puidust.

Rõhtvooder

Tavalisem saunaseina vooderdusviis on rõhtvooder. Selle eeliseks on rahulik ja visuaalselt madalam väljanägemine. Püstsuunaline alussõrestik moodustab toimiva õhuvahe ja seina mädanemiskahjustusi on lihtne remontida, piisab vaid alumiste laudade väljavahetamisest.

Et lauad kuivamisel ei kaarduks, tuleb kasutada täissulundlauda. Seina vooderdamisel üritatakse vältida laudade jätkukohti, seinad tuleks katta tervete laudadega. Kui vooder on paigaldatud rõhtselt, võib püstnurgad katta liistuga. Voodrilauad kinnitatakse roostevabade naeltega, näiteks vasknaeltega.

Kui sauna voodrilauad on mõõdus 15 × 70 mm või kitsamad, võib sulundist peitnaelutada. Laiemate laudade puhul soovitatakse nähtavat naelutust, kuna peitnaelutusega võib kaasneda laudade pragunemine ja kaardumine. Laudist tuleb alustada sauna tagaseinast ja viimasena teha ukse ümbrus.

Püstlaudis

Püstlaudis on traditsioonilisem seinakatmisviis. Ent kui seina alumine laudis peaks mädanema minema, tuleb selle väljavahetamiseks kogu seina ulatuses uus vooder panna. Püstlaudis aitab ruumil paista küll kõrgemana, ent tehnilised eelised sellel puuduvad. Laudist alustatakse ukse ja akna kõrvalt täislaiusega laudadega. Tavaliselt ei vaja püstlaudisega voodri nurgad enam liistudega katmist. Püstlaudisega naelutamisel tuleb ettevaatlik olla naelte pikkusega, sest need ei tohi ulatuda aurutõkkesse ega seda purustada. Kui naelapead jäävad voodril nähtavale, on mõistlik ehitada lava juurde spetsiaalsed seljatoed, et kuumad naelapead nahka ei põletaks.

Pesuruumi seinad

Pesuruumi seinad ja lagi tuleks teha kindlasti niiskuskindlad. Võimalusi selleks on palju: keraamilised plaadid, tadelakt, plastpaneelid, lakitud sisevoodrilauad, värvitud niiskuskindlad ehitusplaadid, krohvitud pinnad. Pesuruumi puitkarkass-seinad ei välista keraamiliste plaatide kasutamist, plaadid tuleks vaid liimida niiskuskindla ehitusplaadi peale ja sel juhul ehitusplaadi alla aurutõket ei paigaldata.

Laast- ja kiudtsemendist plaadid pole niiskete ruumide jaoks! Kui pesuruumi seinad otsustakse vooderdada, peaks need kindlasti lakkima või värvima ning jätma vooderduse alla õhuvahe. Kui sauna kasutatakse aasta ringi, ei ole duši juures laudise kasutamine siiski otstarbekas, kuna see läheb kergesti mädanema.

Saunalaed

Ka laed võib saunas katta laudisega. Laudadest lagi sobib ka pesuruumi. Kui leiliruumis jäetakse lauad käsitlemata, siis pesuruumis võib need lakkida või värvida. Pesuruumi laes on laudvooder eriti eelistatud juhul, kui seintel on kasutatud keraamilisi plaate, nii tekib akustiline mahedus. Laevooderduse võib jätta viimaseks tööks. Vooderduse asemel sobivad kasutada ka ehitusplaadid, mis peavad kindlasti niiskuskindlad olema.

Põrandakate

Saunaruumide põrandad on mõistlik teha viimaste seas. Vanasti tehti ka põrandad laudadest, palkidest, ent tänapäeval on otstarbekam katta need keraamiliste plaatide või plastkattega. Unustada ei tohi põrandakatte alla jäävat hüdroisolatsiooni, mis takistab niiskuse pääsemist põrandasse ja muudab selle nii vastupidavamaks.

Huvitavad on lahendused, kus põrandakatteks on kasutatud dekoratiiv- või looduslikke kive. Põrandakütte olemasolu muudab põranda jala all soojaks ja aitab ruumil paremini kuivatada.

 

Mis peitub voodrikihi all?

Isolatsioonimaterjal
Nagu kõikides soojades ruumides, liigub ka saunas õhk soojast ruumist külmemasse ja viib endaga kaasa niiskust. Et soojus ja niiskus saunast välja ei pääseks, peaks sauna seinad ja lae tegema võimalikult hermeetilised. Nii tuleb sauna seina tavalise konstruktsiooni peale veel neli erinevat kihti teha: lisaisolatsioon ja karkass, kuumuskindel aurutõke, õhuvahe ja alussõrestik ja viimaks sisevoodrilaud. Soojusisolatsiooni ja aurutõkke vahele võib paigaldada ka õhukese kõvaplaadi, mis takistab soojusisolatsiooni paisumist ja õhuvahe ummistust. Hea isolatsiooniga soojeneb saun kiiremini ja säästab energiat. Kui isolatsioon paigaldatud, on aeg mõelda aurutõkkele.

Aurutõke
Soovitatav aurutõke sauna on kolmekihiline. Enamasti kasutatakse selleks plastist, paberist ja alumiiniumist koosnevat fooliumit, mis kinnitatakse karkassi külge naelte või klambritega. Ettevaatlik tuleks olla paigaldamisega, sest auke ei tohi aurutõkkesse jääda. Kui nii juhtub, tuleb auk kuumuskindla teibiga üle kleepida.

Õhuvahe
Kui sauna seinad ja lagi vooderdatakse laudadega, tuleb voodri alla tingimata jätta õhuvahe, mille saab ehitada okaspuidust aluslattidest. Õhuvahe peab olema 20-25 mm. Õhuvahet vajab ka lagi. Õhuvahe kiirendab kütmisel seinavoodri soojenemist ja aitab hiljem laudade tagaseinu kuivatada. Nii peavad lauad pehkimata vastu üle kümne aasta.

2. SAUNA LEILIRUUMI LAHENDUS

Varu sauna planeerimiseks aega. Otsi internetist pilte, salvesta need hilisemaks ülevaatamiseks enda pildikogusse ja asu visandama paberile esimesi jooniseid. Sirvi kogutud pilte ja asu kavandama enda unistuste sauna. Märgi joonisele esmalt leiliruumi põhiplaan ehk pealtvaade koos seinte pikkustega. Otsusta, kus hakkavad paiknema keris ja uks. Puuküttega kerise asukoht sõltub suurel määral korstna asukohast.
Elektrikerise puhul on mänguruumi selle eest rohkem. Valides näiteks jalgadel seisva elektrikerise, saab suuremas leiliruumis seda paigutada isegi ruumi keskele.

Isteplatvormi sügavuseks võiks olla vähemalt 50-60cm, loomulikult võib see võimalusel olla ka laiem. Lae ja ülemise astme vahele peaks jääma ca. 110-120cm. Kõige ülemise astme kõrgus peaks olema 45cm. Alumiste astmete sügavus võiks olla 35cm ja kõrgus ca 20-30cm. Suurt tähelepanu peab pöörama kerise kaugusele lavast ja muudest kergesti süttivatest materjalidest. Kerist ostes saate kaasa ka paigaldus-ja kasutusjuhendi, milles kõik nõutavad kaugused selgelt kirjas on.

3. LEILIRUUMILE VASTAV KERIS

Tänapäeval on keriste sortiment väga suur ja lai. Elektrikerise võimsuse arvutamisel kehtib rusikareegel: 1m3 kütmiseks läheb vaja 1kW elektrivõimsust. Võimsuse reservi tekitamiseks liida saadud vastusele kindluse mõttes 1kW juurde. Näiteks 10m3 = 10kW + 1kW = 11kW. Kui leiliruumi seinteks või laeks on isoleerimata klaas- või kivipinnad, peaks kerise võimsus olema suurem. Iga soojustamata ruutmeetri kohta tuleb leiliruumi mahule juurde arvestada 1,2 kuupmeetrit.
Puuküttega kerise puhul soovitab tootja Teie sauna suurusele vastavat kerist.NB! Veel teadmiseks, et head kerist hinnatakse ka kivide mahutavuse järgi – mida suurem on kivide hulk, seda parem ja pehmem leil. Parim keris on see, mis mahutab enim kerisekive!

4. KORRALIKULT TOIMIV VENTILATSIOON

Järgmiseks ülesandeks on lahendada leiliruumi ventilatsioon. Saunaga hoonetel loomulikust ventilatsioonist paraku ei piisa. Liigniiskus tuleb hoonest välja sundida ventilaatori kaasabil. Sissepuhe ja väljatõmme lahendatakse elektrikerisega ja puukerisega saunas erinevalt.

Puukerisega saunas peaks värske õhu sissepuhe asuma kerise lähedal allpool kerise ülemist piiri.

Elektrikerisega saunas peaks värske õhu sissepuhe asuma kerise kohal seinal või laes.

Esimene väljatõmbeava võiks asuda kerisest võimalikult kaugel lava piirist all pool, näiteks diagonaalses vastasnurgas. Teine väljatõmbeava on mõeldud leiliruumi kuivatamiseks ja see võiks asuda kaugemal lae all. Vajadusel võb teise väljatõmbeava ka ära jätta. Sellisel juhul jäta pärast saunaskäiku keris pooleks tunniks veel kütte ja leiliruumi uks praokile.

5. HUBANE VALGUSLAHENDUS

Valgustus peaks leiliruumis lahendatud selliselt, et valgusallikat ennast näha pole. Hubase tulemuse saab, kui valgusvihk peegeldub puidupinnale ja hajub sealt edasi ruumi laiali.

Niiskuskindel klaaskupliga valgusti. Soodsaim lahendus on paigutada niiskuskindel valgusti(kaitseklassiga vähemalt IP44) lava alla ja varjestada see puidust sõrestikuga.

LED-valgustid. Kasutades meeleolu valgustuseks LED-komplekte tuleks meeles pidada, et led-pirn on kuumuse suhtes pisut tundlik. Seetõttu soovitame neid võimalusel paigutada madalamale, kus temperatuur pole nii kõrge, näiteks seljatoe laudade või lava äärelaua taha.

Fiiberoptika. Kõige kindlam valik on kahtlemata fiiberoptika komplekt. Valgusallikat toidab üksainus pirn projektori sees. Peenikestest klaaskiududest moodustuvad kiudjuhtmed, mis omakorda hargnevad soovitud kohtadeni. Valgusjuhtmed ei juhi elektrit, seega on tegemist ka ohutuima lahendusega niiske ruumi valgustamiseks. Klaaskiu kuumustaluvus on sõltuvalt tootjast kuni +130 kraadi.

Allikas: ehitusinfo.eesaunapoint.ee

LEIA SOBIVAD SAUNA MATERJALID EHITAMISEKS

ALUMIINIUM TEIP

5.47
Kiire tarne
KATTELIIST 14X60X2400MM HAABKATTELIIST 14X60X2400MM HAAB
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
katteliist 14x60 leppkatteliist 14x60 lepp
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
katteliist 14x60 termohaabkatteliist 14x60 termohaab
Tarne 1-3 tööpäeva
sauna kerise tuleõkkeplaat

SAUNA SATU

9.10
sauna voodrilaud 15x90 lepp
sauna voodrilaud 15x90 haab
sauna voodrilaud 15x90 lepp
sauna voodrilaud 15x90 termohaab
Kiire tarne
SAUNAUKSE PIIRDELIIST 12X42MM HAAB KOMPLEKTSAUNAUKSE PIIRDELIIST 12X42MM HAAB KOMPLEKT
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
uksepiirdeliist 12x42 leppuksepiirdeliist 12x42 lepp
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
uksepiirdeliist 12x42 termohaabuksepiirdeliist 12x42 termohaab
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
SISENURGALIIST 14X30X2400MM HAABSISENURGALIIST 14X30X2400MM HAAB
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
SISENURGALIIST 14X30X2400MM LEPPSISENURGALIIST 14X30X2400MM LEPP
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
SISENURGALIIST 14X30X2400MM TERMOHAAB
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
VÄLISNURGALIIST 21X42X2400MM HAABVÄLISNURGALIIST 21X42X2400MM HAAB
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
VÄLISNURGALIIST 21X42X2400MM LEPPVÄLISNURGALIIST 21X42X2400MM LEPP
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
VÄLISNURGALIIST 21X42X2400MM TERMOHAABVÄLISNURGALIIST 21X42X2400MM TERMOHAAB
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
VÄLISNURGALIIST 28X28X2400MM HAABVÄLISNURGALIIST 28X28X2400MM HAAB
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
VÄLISNURGALIIST 28X28X2400MM LEPPVÄLISNURGALIIST 28X28X2400MM LEPP
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
VÄLISNURGALIIST 28X28X2400MM TERMOHAABVÄLISNURGALIIST 28X28X2400MM TERMOHAAB
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
välisnurgaliist VÄLISNURGALIIST 28X42X2400MM HAAB28x45 haabvälisnurgaliist VÄLISNURGALIIST 28X42X2400MM HAAB28x45 haab
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
VÄLISNURGALIIST 28X42X2400MM LEPPVÄLISNURGALIIST 28X42X2400MM LEPP
Tarne 1-3 tööpäeva
Kiire tarne
välisnurgaliist 28x45 termohaabvälisnurgaliist 28x45 termohaab
Tarne 1-3 tööpäeva