horisontaalne puitaed
In: Kuidas ehitada?, Tee ise

Puitaia ehitamine on lihtne. Puidust piirdeaed on vastupidav ning sobib pea kõikjale. Tänu laiale materjalivalikule, kaasaegsele puidutöötlemistehnikale ja värvidele on võimalik luua nii klassikalisi kui ka modernseid ning omanäolisi lahendusi. Puitaiad liigitatakse vertikaalseteks ja horisontaalseteks puitaedadeks.vertikaalne puitaed

Vertikaalsed puitaed on kõige levinum. Verikaalse puitaia puhul kinnitatakse aialipid kruvidega põiklatile/põõnale, mis omakorda  on kinnitatud poltidega aiaposti külge. Aialipid on kas saetud või hööveldatud puidust. Aialippide pinnakattena on valida värvimise ja sügavimmutamise vahel. Horisontaalse põõnana kasutatakse höövelprussi või hööveldamata prussi. Puitaiad saab muuta vastupidavamaks lisades aia ülemisele äärele nn U-liistu ehk kattelaua.

Piirdeaiad, mis lahutavad eramaad avalikult kasutatavast tänavast, on väga olulised miljöö kujundajad. Arvesse tuleks võtta naabruses olevad piirdeaiad, nende kõrgus ja tüüp ning samuti võiks uurida, kas kohalik omavalitsus on piirdeadadele mingisugused piirangud seadnud.

Horisontaalsed puitaiad on just viiasel ajal suurt populaarsust võitnud. Horisontaalse puitaia puhul

horisontaalne puitaedkinnitatakse hööveldatud või hööveldamata lauad aiapostidele horisontaalselt. Laudade vahed jäetakse tavaliselt suuremad  kui verikaalse puitaia puhul. Piirdeaiad tagavad suurema privaatsuse, kui kasutada aial topeltlaudist – laudis kinitatakse aiapostide mõlemale poole.

Soovitused:

  • jäta maapinna ja lippide vahele õhuvahe vähemalt 100mm
  • lippide üleulatus horisontaalsetest põõnadest maksimaalselt 250mm
  • immutatud materjal peab enne värvimist kuivama
  • männi puit sobib paremini immutamiseks, kuusk värvimiseks
  • värvimisel jätab männipuit oksakohad laiguliseks
  • puitaiad on traditsiooniline ja suhteliselt vastupidav piirdeaia tüüp

 

Puitaia ehitamine

Puitaia ehitamine algab aia otstarbe, viimistluse ja kõrguse määramisega. Puitaia  suureks plussiks on võimalus valida just endale sobiv ja meelepärane lahendus, alustades aia värvist, aialippide kujust, laudise paiknemisest (horisontaal, vertikaal jne). Puitaia puhul kasutatakse aialippideks tavaliselt kas sügavimmutatud või värvitud aialippe. Aiapostidena võib kasutada freesitud aiaposte, mis soovitavalt tuleks kuumtsinkida ja vajadusel värvida. Aiapostide vahe on soovitav jätta vahemikku 2500- 2700mm.

Vertikaalse puitaia ehitamisel kinnitatakse aiapostide külge puitpõõnad ja puitpõõnade külge omakorda aialipid (soovitavalt nelja kruviga). Kohad kus soovitakse  suuremat privaatsust, võib lipivahed olla väiksemad. Erilist tähelepanu tasub pöörata lipi otstele, kuna puidu pikisuunas on vee imavuse kiirus ligi 15 korda suurem kui ristisuunas.

Horisontaalse puitaia korral kinnitatatakse aiapostide külge hööveldatud või hööveldamata lauad horisontaalselt. Laudade vahed jäetakse tavaliselt suuremad  kui verikaalse puitaia puhul. Kohad, kus soovitakse piirdeaiaga tagada suuremat privaatsust, tuleks puitaia ehitusel kasutada topeltalaudist, ehk mõlemale poole aiaposte kinntatakse laudis.

Kas aia ehitusel võib kasutada kuumtsinkimata aiaposte ja aiaväravavaid?

Välisel vaatlusel ei saa esialgu suurt midagi aru, posti välispinda katab värvikiht ja kõik tundub nagu korras olevat. Tegelikult aga tekib posti sisekülgedele rooste juba paari nädalaga tänu maa niiskusele. Tsingikihil on veel üks hea omadus – võime ennast ise „parandada“ – väiksemad vigastused ja kriimustused  suudab tsink elektrokeemilise protsessi tulemusena hoida korrosioonikindlana.

Tee puitaed ise! Vaata blogipostitust ja juhendit puitaia ehitamisest “Tee ise puitaed”.

Kasutatud allikas: piirdeaiad.ee

[trx_br][trx_line style=”solid” align=”none”]

LEIA SOBIVAD TOOTED

[trx_br]
Puidust aiapost kaitsevarrukaga 100mm (Postsaver)Puidust aiapost kaitsevarrukaga 100mm (Postsaver)
Tarne 5-10 tööpäeva
Puidust aiapost kaitsevarrukaga 125mm (Postsaver)Puidust aiapost kaitsevarrukaga 125mm (Postsaver)
Tarne 5-10 tööpäeva
Puidust aiapost kaitsevarrukaga 75mm (Postsaver)Puidust aiapost kaitsevarrukaga 75mm (Postsaver)
Tarne 5-10 tööpäeva