In: Kuidas ehitada?

plekk-katus ehk teraskatus

Majale katusekatet valides on võimalus valida kivikatuse, plekk-katuse, rull-materjal jne vahel. Mis on plekk-katuse eelised?

Viimastel aastatel on palju väiksematel eramajadel kasutatud teraskatust ehk plekk-katust. Mis võiks olla need põhjused, miks plekk-katust eelistama paneb?

PLEKK-KATUSE EELISED:

  • Kerge. Plekk-katus on kivikatusest 10 korda kergem, mistõttu aluskonstruktsioon ei pea olema nii massiivne ja kallis. Seetõttu on teraskatus soovitatav renoveeritavatel hoonetel, kus ei soovita uuendada aluskonstruktsioone. Teraskatust saab paigaldada erinevalt kivikatusest väga lameda kalde korral!
  • Kiire. Profileeritud paanid on täpses pikkusmõõdus tahvlid, mille korral paigaldatakse kuni 10 m2 korraga. Seetõttu on võimalik paigaldada suur pind lühikese ajaga!
  • Ilmastikukindel. Teraskatus talub hästi temperatuuri suuri kõikumisi.Ta ei ole poorne materjal, mis sammalduks või puruneks pooridesse koguneva vee ja jää mõjul.
  • Värvivalik. Teraskatustel on suur värvivalik.
  • Soodne. Teraskatus on tänu kiirele paigaldusele ja kergemale katusekonstrutsioonile soodsam kui paljud teised katusekatted.

VÄIDETAVAD PLEKK-KATUSE PUUDUSED:

  • Plekk-katus koliseb. Seda loevad paljud teraskatuse miinuseks. Kogemusest lähtuvalt võib väita, et sademetest tekkiv krõbin on häiriv hoonetel, kus puudub katusealune soojustus, aluskate, vahelagi st. altpoolt on nähtav terasplekk. Võib öelda, et sellisel juhul kolisevad kõik katusekattematerjalid. Eluhoonete korral on sademetest tingitud müratase normist tunduvalt allpool.
  • Plekk-katus kardab torme. Normidekohaselt kinnitatud profiilplekk (st. räästast, harjast ja viiludest 1m kaugusel olevas osas on tihendatud kruvisamm) ei karda ühtegi tormi ega maru. Väga oluline on kasutada professionaalset paigaldajat katusetöödel!
  • Teraskatus nõuab siledat alusroovi. See “puudus” vastab tõele, rihtimata roovituse korral võib tulemus olla lainetav katus. Kasuta asjatundlikku paigaldusteenust!

 

Plekk-katus peab hästi vastu suurele temperatuurikõikumisele, tuulele, vihmale, lumele. Katus on kergesti hooldatav, kuna tsingitud ja pinnatud teraskatus ei lase samblal, lehtedel ja okstel nii kergesti katusele koguneda. Enamasti libiseb ka lumi oma raskuse tõttu ise katuselt. Katus peab olenevalt pinnakattest vastu 30-70 aastat ja võib selle aja jooksul vajada ainult korra või paar ülevärvimist.

 

Viide