kanarbik ja eerika sügiseks rõdule
In: Kodublogi2

Mida istutada rõdukasti või aiavaasi sügisel?

kanarbik ja eerika sügiseks rõduleKõledate ja vihmaste sügisilmadega enamik taimi ei õitse ja on elutegevuse lõpetanud. Sügistuuli, jahedust ja niiskust taluvad paremini kanarbikud, eerikad, padipõõsad, suuterad, ilukapsad, luuderohud, kääbuskasvulised okaspuud, talihali jmt. Niisuguste hulgast tulebki valida meeldivamad õitsejad või värviliste lehtedega silmailu pakkuvad sügistaimed.

Sügisel vallutab Eesti inimeste südameid endiselt lillade õitega kanarbik. 

Sisusta õuevaase kanarbikega

1. Istuta erinevat värvi lehtede ja õitega eerikaid Erica ja kanarbikke Calluna. Erinevad sordid loovad sarnase tekstuuriga puhmikutesse toreda toonivahe.
2. Jahedates toonides õitsejad jätavad värske ja karge mulje. Valgeõielised kanarbikud Calluna vulgaris ja eerikad Erica, valge õiega kalevikepp Gaura lindheimeri, siniseõieline metssalvei Salvia nemorosa ning helmikpöörise Heuchera sanguinea hõbehallide lehtedega sort täiendavad üksteist suurepäraselt. Kooslus püsib kaunina hilissügiseni.
3. Sooja sügisvärvi saab rõdule väikeste taimelisanditega. Rohekaskollased õunad ning kõrvitsad peegeldavad roomava metsvitsa Lysimachia nummularia kollaselehelise sordi ’Aurea’ ja kanarbiku Calluna õienuppude värve. Särtsu annavad võõrasema Viola punased õied.

Istutusnõuanne

* Vali taimedele võimalikult päikseline ja õhurikas koht.
* Muld peab olema happeline – sobiv pH on 4–5,5. Sobib rododendronitele ja teistele hapulembelistele taimedele mõeldud turbamuld, mis seob ja hoiab niiskust.
* Enne istutamist hoia taimi juurepalliga vees, et nad end piisavalt veega varustaksid.
* Istuta taimed nii sügavale, et saaksid juurepalli pealt katta vähemalt 0,5 cm mullakihiga. Suru taime ümber muld tihedalt kinni.
* Jälgi, et taimed ei jääks kuivale. Kanarbikulised ei talu pikka põuda ega juurestiku läbikuivamist. Seepärast jälgi aiavaasidesse istutatud taime mullaniiskust ning kasta vajadusel. Isegi vihmaga võib juurte ümber olev muld jääda liiga kuivaks.
* Püsivalt aeda istutatud kanarbikke võid aprillis-mais väetada rododele sobivate väetistega. Hooaja potitaimi ei ole vaja väetada.
* Püsitaimedel lõika kevadel aprillis-mais tagasi eelmisel aastal õitsenud võrsed.
Allikas: kodu-aed.ee