
Liimpuitkilp on hea materjal puidust mööbli valmistamiseks, sest liimpuitkilp on plaadikujuline toode. Liimplaat valmistatakse suhteliselt kitsastest kalibreeritud puitmaterjalist, mis ühendatakse omavahel külgipidi ja niiviisi moodustubki plaadikujuline toode. Liimplaadi mõõdud on küllalt püsivad, kuna pinged, mis tekivad plaadi ühes osas, kompenseeruvad ja tasanduvad tema teises osas.
Mis on liimpuitkilbi eelised? Liimpuitkilp on on tugevam ja vastupidavam kui tavaline puit. Liimpuitkilp ei pragune ega kuiva lõhki. Liimpuitkilp ei muuda kuivades oma kuju ja ei lähe n.ö. “paindesse”. Liimpuitkilp teda saab lõigata kolmnurka, ovaalseks, kaarde jne.
Kus kasutatakse liimpuitkilpe? Seinakonstruktsioonideks, sisseehitatud mööbli valmistamiseks, köögimööbli pealispinnaks, mööbli valmistamiseks ja näiteks töötasapindadeks, kuid ka trepi valmistamiseks, riiulite ehitamiseks ja paljuks muukski.
Liimplaadi dekoratiivsust on võimalik tõsta, kui kasutada tema valmistamiseks eri puuliikidest saetud lamelle. Liimplaat leiab kasutust eelkõige mööblitööstuses ja ehitustöösstuses korteritesse sisse ehitatud mööbli valmistamisel, kuid ka mitmete tisleriplaatide siseosadena.
Liimpuitkilp on hea materjal puidust toodete valmistamiseks. Liimpuitkilpe on saadaval nii tervetest lamellidest kui sõrmjätkatud materjalist. Terved lamellid tähandavad seda, et lamellid mis külgepidi kokku liimitakse on täies pikkuses ühes terves tükis. Tervetest lamellidest on võimalik toota pikkust kuni 2100mm. Pikemat kilbid on kõik sõrmjätkatud.
Sõrmjätkatud liimpuitkilpe valmistatakse kammipiide kujuliselt sälgutatud otsega puidutükkide omavahelise kokkuliimimise teel. Laialdaselt kasutatakse veel ka sõrmjätkatud saematerjali akna- ja uksepiitade valmistamiseks, kusjuures tema mõõdud mängivad vähem, võrreldes tavalise saematerjaliga ning seda eriti tingimustes, kus ruumi sisetemperatuuri ja välistemperatuuri vahel esineb olulisi erinevusi.
Sõrmjätkatud materjal on odavam, kui tervetest lamellidest liimitud toode, kuna selle tootmises saab kasutada kehvema kvaliteediga puitu. Puidu tootmises jääb alati üle kehvema kvaliteediga tootmisjääke – neid saab ära kasutada sõrmjätakates neid tükke omavahel. Välja lõigatakse kehvem puiduosa nagu: oksad, vaigupesad, mõrad, sine jne ning kokku sõrmjätkatakse juba korralik materjal. Kilbi külje peale jäävad näha kammipiid ja kilbi peale ning alla ainult peenike triip. Nii ei ole rikutud kilbi välimus.
Liimpuitkilpi kasutatakse peamiselt mööbli valmistamiseks, vähesel määral ka majade siseseinte katmiseks.
Männipuitu on mööbli valmistamiseks kasutatud väga kaua. Männipuidust mööbel ei ole tavaliselt nii kallis kui lehtpuu mööbel, kuid on siiski väga vastupidav. Mänd on kerge, tal on sirge süü ja aja jooksul seistes toode ei paisu ega tõmbu kokku (nö ei mängi).
Männipuidust mööbel on sageli värvitud, lakitud või õlitatud. Samuti võib olla ka peitsitud vastavalt soovile. Oksakohtadega puitu kasutatakse tihti õlitatult, et välja tuua naturaalse puidu omapära ja loomulik kahvatukollane värv.
Loe ja vaata ka blogipostitust riiuli ehitamise ideedest.
Vaata inspiratsioonigaleriist, milleks kõigeks on liimpuitkilpi võimalik kasutada:
Veelgi ideid leiad meie Pinterestist