praktiline kodu
In: Kodublogi

praktiline koduSegadus, määratlematu sisuga sahtlid ja kastid ning pidevalt kadunud esemed tekitavad stressi, rikuvad meeleolu ja pärsivad edu. Selleks, et kodu oleks kaunis, korras ja puhas ning ka püsiks sellisena, on vaja läbimõeldud panipaiku. Siinkohal ei piisa ainult ruumirohkusest, vaid märksõnaks peaks pidama just organiseeritust. Kuidas planeerida praktiline kodu?

Organiseeritud ja läbimõtestatud kodu loomine tähendab teatud harjumuste sisseseadmist ning mõnele inimesele ka ajutiselt mugavustsoonist väljumist, samas kasu tuleb sellest tagasi rohkem kui küllaga.
Tihti seistakse silmitsi olukorraga, et oma varandust pole enam mitte kusagile paigutada, enamasti võib aga leida kohti ja panipaiku, mille peale esmapilgul ei tulegi.
Alustuseks tuleks aga sorteerida ja läbi vaadata, kas kõike, mis koju on kuhjunud, läheb ikka üldse vaja. Nõukogude Eestist pärit inimestel võib olla justkui sisse kodeeritud tarvidus kõike igaks juhuks ikka alles hoida, olgu see siis katkise varrega kulp, üle-eelmise postkasti võti või kampsun, mis ammu juba topiline ning selga niikuinii ei mahu.
Paljudes majapidamistes ka täiesti kasutuskõlblikke esemeid, mida aga keegi kümme aastat pole kasutanud ja vist ka teist samapalju kapis tolmu koguvad. Igal juhul tuleks selliselt juhul teha kodune inventuur: vaadata üle, mida saaks ise tarvitada, mis leiaks kasutuse pigem naabrinaise või sugulase käes, mida võiks viia vanakraamipoodi või mõnda kogumispunkti ning mis on kõige mõistlikum lihtsalt ära visata. Nii võib kodus tekkida palju ruumi, millest enne ei osanud unistadagi.
Kui inventuur ja sorteerimine  on tehtud tuleb panipaikade uuendamisel või leidmisel olla avatud meelega, nutikas ning järjepidev. Kõige suuremaks hukatuseks organiseeritud kodule on see, kui esemetel pole kindlat asukohta, kõik on pilla-palla silma ees või hoopis ära kapinurgas kilekotis. Samuti tuleb olla valmis alternatiivseteks lahendusteks ja kasutada ära sellist elamispinda, mis esialgu ei tundu praktiline. Eriti oluline on see väikestes kodudes, kuid mitte vähe tähtis ka avaramates.

Vannitoa ja köögi eripära
Vannitoas  ja köögis on alati palju tarvikuid, mida pidevalt kasutatakse, mistõttu panipaiku ei näi kunagi piisavalt olevat ja segadus on kärme tulema. Nendes ruumides aitab esemete korralik sortimine ja rühmadesse jaotamine, samuti seina- ning laepinna maksimaalne kasutamine.
Köök vajab eriti sageli kraamimist ja puhastamist, sest toiduga mässamine tekitab pidevalt segadust juurde. Seetõttu on hästi organiseeritud köök perenaise või -mehe suurim abiline. Igasugused kuivained võiks ümber paigutada spetsiaalsetesse kinnistesse karpidesse. See aitab vältida sahtlis ümberkukkunud jahukoti, tatra- või müslipaki tekitatud kaost. Samuti hoiab selline säilitamine eemal parasiidid prussakatest hiirteni.
Kindlasti tuleks kuivainetopsidele peale kirjutada ka originaalpakendil märgitud „parim enne“ kuupäev, seda eriti juhul, kui mõnd toiduainet kasutatakse harva. Võimalikult head kättesaadavust silmad pidades tuleks kergemad ained, näiteks hommikusöögihelbed ja müsli, paigutada ülemistele riiulitele, raskemad aga alumistele.
Karpidesse-topsidesse võiks sortida ka vannitoas kasutatavad tarvikud. Pesumasinale, vanni- ja kraanikausi servale suvaliselt jäetud tarvikud kipuvad maha kukkuma ja mõjuvad niisama lohakalt. Lähtuda tasub põhimõttest, et kõik isiklik ja vähem kaunis võiks olla näiteks kapis, korvis või dekoratiivses karbis, silmailu pakkuvad esemed nagu dekoratiivseebid, küünlad, vannipommid võiks olla nähtaval, näiteks kas mingil alusel või klaasist anumas.
Nii vannitoas kui ka köögis tuleks võimalikult palju kasutada ära kõikvõimalikku seina- ja laepinda. Et suuremad köögiriistad ja vannitoatarvikud mahuksid kappidesse, võiks tühjale seinapinnale kinnitada väiksemaid riiuleid pisemate esemete tarvis. Köögis oleks hea mõte pannide ja pottide paigutamiseks muretseda lae alla spetsiaalne riputussüsteem. Neid leiab sisustuspoodidest, aga võib ka sepa käest tellida või leida mõni täiesti ootamatu lahendus, näiteks täidab ülesannet ka vana jalgratta ratas. Vannituppa duši alla sobivad hästi iminappadega või kruvikinnitusega metallriiulid, mis vett kinni ei pea ja kiiresti ära kuivavad. Sageli ei ulatu köögi- või vannitoamööbli komplektid päris laeni, kuid ruumipuuduse korral võiks ka laealust osa panipaigana kasutada, paigutades kapipealsetele harvemini kasutatavad esemed.
Köögis, harvemini vannitoas, tekib tihti probleem, kuidas ruumi nurki võimalikult efektiivselt kasutada. On olemas kolmnurga kujulised riiulid, aga tegelikult võib tellida ka mööbli erilise nurgasahtliga, mida saab kenasti välja tõmmata ja ei pea küünitama kusagile kaugesse pimedasse kapisügavusse.

Teiste ruumide panipaigad
Magamistuba peaks olema ruum, kus ka silm puhkab. See tähendab, et kui selles toas midagi hoiustatakse, siis peaks see olema delikaatselt varjatud ja üldmulje peab olema rahulik ning puhas.
Töötoas või -nurgas peab kindlasti erilise hoolega süsteeme looma, sest segadus ja korralagedus takistavad tulemuslikku töötamist. Seetõttu tuleks hankida dokumendisahtleid ja -karpe, pliiatsitopse ja kirjatarvete aluseid. Laua kohale paigutatud seinariiulid aitavad vältida esemete lauale kuhjumist ning sahtlite mahuvad ka paremini kinni.
Kuna elutuba on ruum, kus lõõgastutakse ja puhatakse ning veedetakse aega pere ja sõpradega, võiks igasugune hoiustamine olla sisekujundust toetav ja dekoratiivse eesmärgiga. Selles toas võiksid leida oma panipaiga esemed, mida saab ajaveetmiseks mõnusasti kasutada, näiteks raamatud ja ajakirjad, lauamängud, CD- ja DVD-plaadid. Vitriinkapi klaasi taha sobivad argipäevadesse silmailmu pakkuma kaunid pidulikud nõud, mida kasutatakse vaid erilisemate sündmuste puhul.
Lastetuba, kus samuti palju kraami, peaks toetama lapse enda organiseerimisoskuse arengut. Seetõttu võiks selles toas olla vahvad ja lõbusad kastid ning karbid, millest igaühte käivad kindlad esemed. Näiteks ühes kastis hoitakse legoklotse, teises kunstitarbeid, kolmandas aga nukke või autosid. Süsteem peaks olema selline, et laps ise suudaks seda ka järgida. Põnevust võib lisada kastidele teemakohaste piltide kleepimise või joonistamisega.  Riiulitele või kastidele oma käega nimetuse kirjutamine pakub võimalust ise kirjutama õppida.
Harvemini kasutatavad või hooajalised esemed võiks paigutada keldrisse, garaaži, pööningule või riide- ning esikukapi kõrgematele riiulitele. Need ei peaks kindlasti olema seal, kus võiksid oma koha leida iga päev vajatav.

Ideid nutikaks ja praktiliseks kodu planeerimiseks:

Allikas: kodujaehitus.ee

[trx_line][trx_br clear=”none”]

OSTA EHITUSMATERJALID E-POEST

Kiire tarne
Tarne 1-2 tööpäeva

LIIMPUITKILP KASK 18X200MM

Alates: 8.00
Kiire tarne
Tarne 1-2 tööpäeva

LIIMPUITKILP KASK 18X300MM

Alates: 12.00
Kiire tarne
Tarne 1-2 tööpäeva

LIIMPUITKILP KASK 18X400MM

Alates: 16.00
Kiire tarne
Tarne 1-2 tööpäeva

LIIMPUITKILP KASK 18X600MM

Alates: 37.00
Kiire tarne
Tarne 1-2 tööpäeva

Liimpuitkilp KUUSK 18X200MM

Alates: 6.68
Kiire tarne
Tarne 1-2 tööpäeva

Liimpuitkilp KUUSK 18X300MM

Alates: 10.70
Kiire tarne
Tarne 1-2 tööpäeva

Liimpuitkilp KUUSK 18X600MM

Alates: 23.10
Kiire tarne
Tarne 1-2 tööpäeva

LIIMPUITKILP MÄND 18X200MM

Alates: 6.40

Höövellaud 18X120MM

Alates: 9.00

Höövellaud 18X145MM

Alates: 11.75

Höövellaud 18X170MM

Alates: 4.00

Höövellaud 18X45MM

Alates: 3.20

Höövellaud 18X70MM

Alates: 3.10

Höövellaud 18X95MM

Alates: 6.85
Höövellaud-immutatudHöövellaud-immutatud