terrass
In: Kuidas ehitada?, Tee ise
[trx_br clear=”none”]

TERRASILAUAD

Terrassi ehitamiseks on kõige tavapärasem ja kättesaadavam materjal traditsiooniline männi- või kuusepuit. Väliterrassi ehitusel kasutatav puitmaterjal peab kindlasti olema ilmastikukindel – immutatud või kuumtöödeldud ning kindlasti rihveldatud ehk soonilise pinnaga. Harilik töötlemata laud mädaneb välitingimustes mõne aastaga ning laua sile tekstuur muutub vihmaga eluohtlikult libedaks.

Immutatud puitmaterjali tunneb ära roheka või pruuni värvitooni järgi. Immutatud puit on töödeldud vaakumkambris, kus loodusliku koostisega immutusvedelik imendub sügavale puidu kiudude vahele. Immutatud puidu roheline värv on ilus, kuid kahjuks muutub see paari aastaga paratamatult hallikamaks. Igasuguse puidu eluiga ja välimust aitab pikendada kord aastas lina- või tõrvaõliga töötlemine. Ehitamisel tuleb õliga kindlasti ilmastikukindlaks töödelda ka laudade saetud otsad.

Kuumtöödeldud terrassilauad on käinud läbi spetsiaalse termoahju paarisaja kraadisest kuumusest, mis sulgeb puidu poorid ning teeb materjali vastupidavaks. Kuumtöödeldud puit peab immutatud puidust kordades kauem vastu – kuni kolmkümmend aastat, kuid ka maksab rohkem.

Kuna Eesti kliima ei soosi terrassi rajamist otse maapinnale, siis tuleb tööd alustada vundamendi ehitamisest. Liivasele pinnale on kõige lihtsam ehitada fibo plokkidest või betoonist valatud alus. Savise pinnase puhul ja kui terrass kinnitub maja külge peab maapinna külmumispiirist (1,2m) sügavamale paigaldama tugipostid. Tugipostiks sobib pea igasugune plastikust (ventilatsiooni, trenaaži) toru, mida betooniga täita.

Kõige mugavam on valamisel kasutada valmis betooni, mida müüakse 25-kilogrammistes kottides. Valmis betoonisegu on palju lihtsam ise kas labida, segumasina või mikseriga kokku segada kui osta tsementi ja liiva ning hakata siis sobivat konsistentsi kombineerima.

Vundamendi peale tuleb ehitada prussidest tugiraamistik koos vahetaladega, kuhu pealise lauad kinnitada. Sarnaselt terrassilaudadega peavad ka vahetalad ehk roovid olema immutatud puidust. Pigem tasub alusraamistik teha tihedam, et põrand ei hakkaks „läbi vajuma“.

Vundamendi pealisehituse puhul peab kindlasti jälgima, et terrassi puitosad mingil juhul vastu maapinda ei puutuks ning igalt poolt käiks õhk läbi. Ka raamistiku alt. Muidu hakkab rõdu niiskuse toimel kiiresti mädanema.

Ning edasi saab jätkatagi juba terrassilaudade paigaldamisega. Siinkohal tasub silmas pidada, et suurema terrassi puhul laudu jätkates jääksid jätkukohad erinevatesse kohtadesse – muidu jääb jätkatud osa inetult silma paistma. Kruvidena on kõige mugavam kasutada torx ehk tähtpeaga terrassikruvisid, mis peavad niiskusele vastu ja ei hakka roostetama.

Kinnitamisel tuleb jälgida, et kruvisid mitte liiga laua otstesse lasta. Laua otsa võiks jääda 2-3 sentimeetrit ruumi, muidu võib puit kruvides lõhki minna. terrassilaudasid ei tohi päris külg-külje kõrvale kokku asetada, sest puit „mängib“ niiskuse toimel. Optimaalne vahe on 5 millimeetrit.

Üldiselt on terrassi ehitamine suhteliselt lihtne ja inimene, kes vähegi kodus ehitustöödega kokku on puutunud peaks hakkama saama.

Alla 20-ruutmeetrise terrassi ehituseks kuskilt eriluba muretseda pole tarvis.

Vaata ka blogipostitusi “Terrassi ehitus – millega peaksid arvestama?” ja “Termotöödeldud puitterrassi paigaldamine”

Järgnevalt leiad samm-sammulise õpetuse terrassi ehitamiseks.

[trx_line style=”solid” align=”none”]

KUIDAS EHITADA TERRASSI?

  1. Mõõda välja terrassi ala ning märgi puutikkude ja nööri abil maha piirid.
  2. Kaeva maasse 1,5 meetrise vahega vundamendipostide augud (külmakerke vältimiseks soovitavalt ühe meetri sügavused).
  3. Vala või lao vundamendipostid.
  4. Loodi, et postid oleksid kõik omavahel samal kõrgusel.
  5. Metallkingasid kasutades aseta need kohe oma õigele kohale.
  6. Lase postidel päev või paar kuivada.
  7. Sae terrassilauad parajaks pikkuseks.
  8. Paigalda postidele metallkingadesse või siis tugevdusega L-kujuliste metallkinniste abil alumised prussid.
  9. Paiguta alumistele prussidele 0,5 meetriste vahedega ristprussid. Kinnita need L-kujuliste metallnurkadega.
  10. Kinnita terrassilauad, arvestusega, et laudade vahe ei jääks suurem kui 0,5 cm.
  11. Vajadusel viimistle lauaotsad – sae need terrassile sobiva kujuga (kui on tegemist erikujulise terassiga).

VAATA VIDEOT

[trx_br clear=”none”][trx_line style=”solid” align=”none”][trx_tabs style=”1″ initial=”1″ effects=”” scroll=””][trx_tab title=”VAJALIKUD ASJAD” tab_id=”sc_tab_1435148436_1_73″][trx_columns indent=”” columns=”2″][trx_column_item]
  • Akutrell
  • Ehituspliiats
  • Käsisaag
  • Labidas
  • Lood
  • Mõõdulint
  • Tikksaag kaarte tegemiseks, kui on ümara kujuga terrass
[/trx_column_item][trx_column_item]
[/trx_column_item][/trx_columns][/trx_tab][/trx_tabs][trx_line style=”solid” align=”none”]

TERRASSILAUAD

[trx_br clear=”none”]
Tarne 2-3 tööpäeva
TERRASSI ALUSPOST PV15/19+CP+
Tarne 2-3 tööpäeva
Tarne 2-3 tööpäeva
TERRASSI ALUSPOST PV5/9+CP+
Tarne 2-3 tööpäeva
TERRASSI ALUSPOST PV9/13+CP+
Tarne 2-3 tööpäeva
Tarne 2-3 tööpäeva
Terrassilaud 28x120mm pruunTerrassilaud 28x120mm pruun

TERRASSIKRUVI

Alates: 8.08