soojustusmaterjalid
In: Kodublogi, Kuidas ehitada?

Maja või hoonet soojustama hakates kerkib päevakorda küsimus, millist soojustusmaterjali kasutada. Kas kivivill või klaasvill? Või hoopis midagi muud?kivivill

Eesti ehituspraktikas rikub sobimatute soojustustoodete asjatundmatu paigaldamine sageli eluruumide sisekliima ning põhjustab hoone konstruktsioonidele niiskuskahjustusi. Hoonete hilisema ekspluatatsiooni käigus ilmnevate probleemide põhjus on suures osas üks – soojustusmaterjale valides on langetatud ostuotsus mingi toote kasuks hinna järgi.

Mineraalvillad on head soojustusmaterjalid, kuid on väga tähtis osata nende hulgast leida konkreetsesse ehituskonstruktsiooni sobiv toode. Näiteks pööningulagedele sobivad väga väikese mahumassiga mineraalvillad, siis välisseinte soojustamiseks kerget villa soovitada ei saa.

Seinade soojustamiseks tuleb eelistada villatooteid mahumassiga üle 19 kg/m3. Kergema mineraalvilla probleem on selles, et teatud mahumassist allpool hakkab infrapunane kiirgus, millel on suur osatähtsus soojaülekandes, hõredast materjalist «läbi paistma».

Teine negatiivne efekt kergvillade seintes kasutamise puhul on see, et villa sees hakkab õhk soojemal poolel tõusma ja külmemal langema, hoone sisepinda tugevasti jahutades. Kolmanda ebasoovitava mõjuna kipub seina paigutatud kergvill aja möödudes raskusjõu mõjul vajuma, tekitades seina ülaossa külmasillad.

Kivimaja seestpoolt soojustamine on kõrge riskiastmega. Tõenäosus, et talvel tekib seestpoolt soojustatud hoone seina külma sisepinna ja soojustuse vahele veeauru kondensaat, on suur. Märgudes kaotab soojustusmaterjal soojapidavad omadused ning ruumis hakkavad vohama mikroobid ja bakterid.

Pakendi suurused ja mahud on erinevad

Ole teadlik, et erinevatel tootjatel on erinev tootmis- ja pakendamistehnoloogia. Kergvillade puhul võib sarnase pakendi maht erineda tootjatel mitu korda. Teisisõnu kui ühel tootjal on pakis 20m2, siis teisel tootjal võib olla sarnases pakendis 30m2. Toodete pakihind on petlik ja eksitav, seega tuleks ostmisel järgida, kui palju toodet on ühes pakis. Eesti turul on kergvilladest parima soojapidavusega kivivill 0,034W/mK ning parima soojapidavusega klaasvill on 0,032W/mK ehk selle info alusel on hetkel saadaolevatest materjalidest klaasvill soojapidavam kui kivivill.

Puistevill

Puistevilla paigaldatakse spetsiaalse masina abil, mis puhub kottidesse pressitud villatootmise jäägid kohevaks puisteks puistatavale pinnale. Puistevilla soojapidavus on halvem kui tavalistel soojustusmaterjalidel ning võib olla 0,040-0,050 W/mK või kehvem. Puistevill on tootmisjääk, mille kiud on korduvtöötlusega kahjustatud. Puistevilla puhul mängib rolli paigaldus, kui soov on kokku hoida villa kogustega, võib tulemuseks olla veelgi kehvem soojapidavus. Puistevillal puuduvad tehniliste näitajate poolest igasugused eelised. Peamine põhjus, miks puistevilla üldse kasutatakse, on raskesti ligipääsetavad kohad, mis vajavad soojustamist. Puistevill on kergemini lendlev võrreldes teiste soojustusmaterjalidega.

Kivivill või klaasvill?

Sõltuvalt soojustusmaterjalile esitatavatest nõuetest (soojajuhtivus, helipidavus, survetugevus, tulekindlus) tuleb valida sobivaimate parameetritega soojustusmaterjal. Üldjuhul on tihedad soojustusmaterjalid soodsamad toota kivivillast ja klaasvilla kasutada väiksema tihedusega soojustusmaterjalidena. Kuid see ei tähenda, et väiksema tihedusega soojustusmaterjalid oleksid kehvema soojapidavusega. Sõltuvalt materjalide eripäradest ja tootmiskuludest on professionaalsed tulekaitse villad üldjuhul kivivillast, kuid ventilatsiooni isolatsioonis esineb ka tulekindlamaid klaasvillasid. Katusel ja põrandal, kus on oluline materjali survetugevus on enamlevinud kivivill, Eestis kasutatakse palju klaasvilla nii valupõrandatel kui ka katustel.

Eestis on laialt levinud EPS-i kasutamine nii katustel kui ka põrandatel. Katustel tehakse nö. võileva konstruktsioon, et alus ja pealiskiht on klaasvill või kivivill ning keskel on EPS. Kergvillade puhul, mis on enam levinud tavatarbijate seas, on määravaim soojajuhtivustegur (lambda) ehk kui hästi peab antud materjal sooja. Soojapidavuselt on tooted võrdväärsed, viimasel ajal on klaasvilladel laiem sortiment. Kivivillade laialtlevinud soojajuhtivus on 0,035-0,039W/mK. Mida väiksem number, seda soojapidavam on soojustusmaterjal. Klaasvillade puhul on laialtlevinud soojajuhtivus 0,032-0,044W/mK. Kui tihedate toodete puhul on klaasvill ja kivivill samast hinnaklassist, siis kergvillade puhul on klaasvilla hinnatase tunduvalt soodsam.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et soojapidavust näitab soojajuhtivustegur, mitte tootja nimi, toote nimi või midagi muud. Eesti turul on kergvilladest parima soojapidavusega kivivill 0,034W/mK ning parima soojapidavusega klaasvill on 0,032W/mK ehk selle info alusel on hetkel saadaolevatest materjalidest klaasvill soojapidavam kui kivivill.

Tulekindlus

Tulepüsivad mineraalvillad on spetsiaaltooted ning tulekindlateks saab kutsuda ainult väga spetsiifilisi tootjapoolt selleks ettenähtud tooteid, millel on vastavad tulepüsivusnäitajad mõõdetud ja sertifitseeritud. Kivivillad on A1 klassi kuuluvad mineraalvillad nagu ka klaasvillad. Tulekindlus näitab, kuidas toode kätub tulekahju korral, kui tulekahju on jõudnud põlemisfaasi ja seda iseloomustab tulepüsivus. Tulepüsivus on aeg minutites, mille jooksul tarind peab täitma oma ülessande: säilitama kandevõime (R), tiheduse ja terviklikkuse (E), või isolatsioonivõime (I). Näiteks tähis REI 60 tähendab, et nimetatud tingimused peavad olema täidetud 60 minuti jooksul. Tihti peale kasutatakse ka ainult ühte või kahte antud täistest E30 või I60 vms.

[trx_br clear=”none”][trx_line style=”solid” align=”none”]

LEIA SOBIVAD TOOTED

[trx_br clear=”none”]
kivivill extra parockivivill extra paroc
Tarne 2-3 tööpäeva

KIVIVILL EXTRA 565X1220

Alates: 21.96
kivivill extra parockivivill extra paroc
Tarne 2-3 tööpäeva

KIVIVILL EXTRA 610X1220

Alates: 25.49
kivivill rockwool superrockkivivill rockwool superrock
Tarne 2-3 tööpäeva

KIVIVILL SUPERROCK 565X1000

Alates: 15.99
Kiire tarne
Tarne 1-2 tööpäeva

VILLANUGA

12.86
klaasvill kl33 isover
Tarne 2-3 tööpäeva

KLAASVILL KL 33

Alates: 17.53
klaasvill kl37 isoverklaasvill kl37 isover
Tarne 2-3 tööpäeva

KLAASVILL KL 37

Alates: 20.18
klaasvill kt37 isoverklaasvill kt37 isover
Tarne 2-3 tööpäeva

KLAASVILL KT 37

Alates: 37.14
Kiire tarne
Tarne 1-2 tööpäeva

VILLANUGA

12.86
[trx_br clear=”none”]

Kasutatud artiklid: baumax.eepostimees.ee