skandinaavia stiil
In: Kuidas ehitada?, Skandinaavia stiil

skandinaavia stiilSkandinaavia stiil on oma olemuselt rahulik, puhas, lihtne ja funktsionaalne. Skandinaavia interjöör kui stiil sai alguse 1950ndatel ning kogus taas populaarsust 90ndatel. Nüüdseks on skandinaavia stiil levinud üle maailma ning põhjamaa stiilis kodusid leiab ilmselt kõikidelt kontinentidelt. Siin on 8 peamist nippi skandinaavia stiilis kodu loomiseks.

  1. Värvid

Skandinaavia interjööri värvid on neutraalsed – beež, valge ja kõik hele. Järjest populaarsemaks muutub interjööri värvide lisamine, eriti hall, must ja kollane. Kujundamise põhimõte seisneb ülimas lihtsuses, mis teebki stiili väga populaarseks üle maailma.

  1. Mööbel

Skandinaavia mööbel on lihtne, elegantne ning mõjutatud 19.saj II poolel levinud nn kunsti ja käsitöö liikumisest. Skandinaavia stiil sisaldab väga palju puitmaterjali, mis on peamine materjal interjööris. Puitmaterjale näeb nii magamistoas, köögis kui ka igal pool mujal elamises, sealhulgas ka mööbli materjalina – lauad, toolid, voodid, garderoobid, öökapid ja muu selline. Just see teeb mööbli funktsionaalseks ja atraktiivseks. Mööbliesemed on lihtsad, ilma dekoratsioonideta. Värvideks peamiselt heledad toonid, mis lisavad omakorda valgust ja heledust kogu elamisele. Eriti sobivad on interjööri heleda puit immitatsiooniga voodid ja diivanid, millel on hallikas või heledavärviline kangas, mustrilised diivanipadjad. Kindla peale minek on ka lihtsad heleda toonilised puitmaterjalist laud ja toolid.

  1. Valgustus

Valgustus on Skandinaavia interjööris väga oluline faktor. Põhjamaalased nagu ka eestlased elavad suure osa aastast pimedas ja sombuses ilmas, seetõttu panustatakse valgusküllusele. Hoia kardinad minimalistlikud, ära kata aknaid kardinatega. Kardinad on heledad ja kasutatakse kergeid kangaid. Valgustuses kasuta pigem mitut valgusallikat kui ühte ja ainsat. Aseta põrandalambid ja laualambid erinevatesse kohtadesse kodus, niimoodi lood valgusküllase kodu erinevate valgusallikatega.

  1. Põrand

Vali heledatooniline põrandakate. Eriti sobivad heledad täispuitpõrandad (leia täispuidust põrandalauad meie e-poest),  värvi põrandalauad heledaks või lausa valgeks. Lilleline või triibuline-mustriline lihtne vaip lisab soojust ja mugavust.

  1. Seinad

Loomaks seinapind atraktiivseks ja huvitavaks, kasuta traditsioonilisi objekte ja elemente, mis pärinevad näiteks Norra kultuurist. Just sellega annad erilise mõju skandinaavia interjööri loomiseks oma kodus. Samuti kasutatakse seinamaterjalina puitu. Leia inspiratsiooni meie Pinteresti galeriist, kuidas seinapinda kaunistada ja luua. 

  1. Tekstiilid

Tekstiilid on lihtsast puuvillasest kangast, tihti “naïve motifs” ehk rahvuslike mustrilise motiividena. Kasuta näiteks ruudulist “gingham” disaini, mis on miskitud valge ja punasega või valge ja sinisega. Tekstiilist kardinate puhul jälgi, et valgust tuleks tuppa maksimaalselt. Skandinaavlased on tuntud oma kootud ja heegeldatud villamaterjali kasutamisega kodus – villased diivanikatted, pleedid, diivanipadjad, põrandakatted, seinapildid ja seinaelemendid villasest materjalist jne.

  1. Seinapildid

Element, mida leiab igast skandinaavia kodust, on raamitud seinapildid või mõtteterad. Samuti võid fotodena kasutada põhjamaist loodust – Norra fjordid, kosed, Islandi maastik, laavaväljad. Seinale võid panna näiteks pildid põhjapõdrast või Põhjameres elavast vaalast. See loob kindlasti põhjamaise aktsendi sinu kodus. Julgesti võid kasutada ka meie Eesti rahvuslikke mustreid, mida on võimalik raami panna.

  1. Aksessuaarid

Skandinaavia interjööris on peeglid igal pool. Peeglid peegeldavad valgust ning tekitavad särava ja valgusküllase efekti. Puidust kastid, puidust raamiga peeglid, heledavärvilised kardinad – kõik need elemendid on lihtsad ning praktilised. Nagu eelnevalt mainitud on hakatud kasutama ka värvilisemaid aksessuaare – diivanipadjad, seinapildid, kuid seda minimaalselt ning efektselt. Igal juhul kasuta puitmaterjali ja valget tooni kodu kujundamisel ka aksessuaaride lisamisel – tulemuseks imekaunis skandinaavia stiilis kodu.

Loe ka blogi postitust puitmaterjali kasutamisest Skandinaavia interjööris.

Leia sobiv puitmaterjal meie ehitusmaterjalide e-poest.

Scandinavian interior design ideas Scandinavian interior design ideas 3Scandinavian interior design ideas 4Scandinavian interior design ideas 5Scandinavian interior design ideas 6Scandinavian interior design ideas 7Scandinavian interior design ideas 8Scandinavian interior design ideas 9Scandinavian interior design ideas 10Scandinavian interior design ideas 11Scandinavian interior design ideas 12Scandinavian interior design ideas 13Scandinavian interior design ideas 14Scandinavian interior design ideas 15Scandinavian interior design ideas 16Scandinavian interior design ideas 17Scandinavian interior design ideas 18Scandinavian interior design ideas 19Scandinavian interior design ideas 20Scandinavian interior design ideas 21Scandinavian interior design ideas 22Scandinavian interior design ideas 23Scandinavian interior design ideas 24Scandinavian interior design ideas 25Scandinavian interior design ideas 26Scandinavian interior design ideas 27Scandinavian interior design ideas 28Scandinavian interior design ideas 29Scandinavian interior design ideas 30Scandinavian interior design ideas 31Scandinavian interior design ideas 32Scandinavian interior design ideas 33Scandinavian interior design ideas 34Scandinavian interior design ideas 35Scandinavian interior design ideas 36Scandinavian interior design ideas 37Scandinavian interior design ideas 38Scandinavian interior design ideas 39Scandinavian interior design ideas 40Scandinavian interior design ideas 41Scandinavian interior design ideas 54Scandinavian interior design ideas 55Scandinavian interior design ideas 56Scandinavian interior design ideas 57Scandinavian interior design ideas 58Scandinavian interior design ideas 59Scandinavian interior design ideas 29Scandinavian interior design ideas 30Scandinavian interior design ideas 42Scandinavian interior design ideas 43Scandinavian interior design ideas 44Scandinavian interior design ideas 45Scandinavian interior design ideas 46Scandinavian interior design ideas 47Scandinavian interior design ideas 48Scandinavian interior design ideas 49Scandinavian interior design ideas 50Scandinavian interior design ideas 51Scandinavian interior design ideas 52Scandinavian interior design ideas 53

Fotod: © Paulina Arcklin: Zoco Home,  deko,  stadshemΑlvhem Μakleri,  Per JanssonklikkWrede,  Johan Israelson,  LANTLIV.

Allikas: Decoholic