10 nõuannet kevadiseks puitterrassi hoolduseks
In: Kuidas ehitada?

10 nõuannet kevadiseks puitterrassi hoolduseks

10 nõuannet kevadiseks puitterrassi hoolduseks. Suvine aiamööbel ja lillepotid sobivad hästi just puhtale terrassile, kus on hea toimetada.

Selleks, et puidust terrass püsiks kaunis ning vastupidav läbi pikkade aastate, vajab see regulaarset hooldust. Ideaalis vajab see puhastamist kaks korda aastas – kevadel ja sügisel. “Aga piisab ka korralikust kevadisest hooldusest,” märgib Lincona Profipoe juhataja Niina Palu ja toob välja olulised näpunäited.

Kümme näpunäidet puitterrassi hoolduseks:

Alusta terrassi pesemisest. Vajadusel kasuta spetsiaalset pesuvahendit, mida pakuvad kõik hooldusõlitootjad.

Pesemisel ei ole soovitav kasutada survepesurit ning valida võiks keskmise tugevusega harja, et vältida puitpinna kahjustamist. Kui terrassi liiga tugevalt pesta, võib pind pärast kuivamist jääda tuhm ja kuiv.

Sammalt ja vetikaid saab eemaldada spetsiaalsete vahenditega (nt. Saicos Green-Ex). Pikalt hooldamata ja halliks muutunud terrassi saab heledamaks spetsiaalse puhastusainega Saicos Wood Brightner.

Õhutemperatuur võiks õlitamise ajal jääda vahemikku 13-22 kraadi, täpsema temperatuuri määrab õli tootja. Otsene kuum päikesepaiste kiirendab õli kuivamist, kuid seeläbi väheneb õli imendumine puitu. Jahe ja niiske temperatuur aga pikendab õlide kuivamist. Materjali niiskustase ei tohiks olla rohkem kui 18%.
Õli kulu jääb enamasti viimistlemata terrassil vahemikku 9-14m²/L, pikalt hooldamata ja spetsiaalse puhastusainega puhastades võib see suureneda kuni 25%.

Terrassi õlitamiseks on soovitav kasutada naturaalset või naturaalse ja sünteetilise karvaseguga pintsleid. Kasutatava pintsli laius võiks olla terrassilauast umbes 10-15 millimeetrit laiem. Pintsli eelis rulli ees on see, et ta hõõrub õli puitu. Rull kannab aga õli lihtsalt puidu pinnale laiali.

Võimalusel tuleb terrassilauad õlitada kõigist neljast küljest lõikepindadele on soovitav kasutada otsa vaha, mis kaitseb niiskuse eest ning hoiab ära laudade otstest lõhenemist ning pikendab seega oluliselt terrassi eluiga.

Õli tuleb terrassile kanda õhuke kiht, sest liigne õli võib muuta terrassipinna nakkuvaks ja nätskeks ning pikema aja jooksul võib tekkida paks “glasuuritud” kiht, mis hakkab maha kooruma. Kui terrassile tekivad väikesed, tedretäppe meenutavad pigmendilaigud, siis on see indikatsiooniks, et õli kiht on liiga paksult peale “glasuuritud”.

Õlitamise käigus tuleks jälgida hoolikalt tootjapoolset juhendit ja kontrollida, kas üleliigne õli on vajalik lapiga ära puhastada. Pärast terrassi töötlemist peak õlitatud pind kuivama ideaaloludes vähemalt 24h.

Pigmendiga terrassiõlid (toonitud õlid) annavad puidule parema UV-kaitse kui naturaalset tooni ilma pigmendita õlid. Seega võib võimalusel eriti lõunapoolsetele terrassidele kasutada just toonitud õlisid. Kergelt tumeda tooniga õli aitab peita puidu määrdumist, kuid silmas peab pidama, et tume pind püüab ka paremini päikesesoojust, millest tulenevalt võib toonitud terrass suvel olla kuumem kui hele.

Allikas: lincona.ee